Tradiční čínské cvičení Čchi-kung pro zdraví a dlouhověkost

Letní Čhi-kung v Libni pod stromem

pro začátečníky a mírně pokročilé
čtvrtky 24 a 31.8. 17:00-18:30
s ukázkami z Taichi čchi-kung, 8ks brokátů a další, uvolnění kloubů, a základy Tradiční čínské medicíny

 • Uvolníme klouby jemným pohybem, rozproudíme energii automasáží a zvýšíme citlivost k procesům a energii v těle, budeme se věnovat rozcvičce pro harmonizaci energetických drah v těle
 • Sraz před centrem Loreto v 16:55,  Praha – Libeň, Štorchova 1555/5 (zast. Libeňský most: tram z Palmovky (metro B) 1 min, tram z Vltavská (metro C) 7 min)
 • cena: 300 Kč při přihlášce a zaplacení předem, 350 Kč na místě.

Čchi-kung Taichi-cchikung

čtvrtky 17:00-18:30 září 2023 - leden 2024
se sestavou Taichi-cchikung automasáží, kloubovou rozcvičkou, cviky pro aktivaci a harmonizaci těla, mysli a emocí

 • kurz září až prosinec
 • Sestava Taichi-cchikung je ladnou sestavou 18 pohybů, zaměřených na celkovou harmonizaci, „projasnění cesty životem“. (Otevírá nové možnosti, projasňuje vizi, zvyšuje náš potenciál)
 • Kde: centrum Loreto, Praha – Libeň, Štorchova 1555/5 (zast. Libeňský most: tram z Palmovky (metro B) 1 min, tram z Vltavská (metro C) 7 min)
 • Rezervujte si místo již nyní. 18 lekcí 5400 Kč, při platbě do 1.8.2023 5220 Kč.
gajamasaze.cz
Gábina Jägerová - masáže, shiatsu, cchi-kung, masáže pro miminka
Gábina Jägerová - masáže, shiatsu, cchi-kung, masáže pro miminka

Tradiční čínské cvičení pro zdraví a dlouhověkost- již proběhlo

Čchi-kung v překladu znamená umění kultivace energie čchi, která proudí našim tělem. Spojuje cvičení s meditací s dechovými technikami, které doplňují v těle hladinu energie a zprůchodňují její cesty. Tím pomáhá k sebeléčení, pěstování dlouhověkosti a vnitřní krásy.

V tradiční čínské medicíně platí:
Člověk při dostatku čchi září zdravím, při nedostatku čchi vyzařuje trápení, smutek a negativitu. Když už nemá k dispozici žádnou čchi, životní energii, umírá.“

Gábina Jägerová - masáže, shiatsu, cchi-kung, masáže pro miminka

Jak Čhi-kung vypadá

Tělo plyne v jemném rytmu..nahoru dolů, vlevo, vpravo, dovnitř, ven.“

Čchi-kung je tvořen jemnými, plynulými a přesnými pohyby. Ty jsou podporované dechem, tělesným uvolněním, představivostí a meditací. Pohyby jsou oblé a jemné, jako by se cvičící pohyboval ve vodě. Součástí Čchi-kungu jsou i jednoduché protahovací cviky. Tyto, na první pohled jednoduché cviky v sobě skrývají mnohem více než je na první pohled vidět. Pod těmito pohyby se skrývá hlubinná práce s vnitřní silou i celkovou energií našeho těla.

Co Čchi-kung přináší

Čchi-kung je holistický systém a působí na tělo i duši. Vyrovnává naši psychiku, působí proti stresu, únavě, zlepšuje spánek, harmonizuje. Dokáže nás zbavit bolestí jednotlivých částí těla, přispívá ke zlepšení motoriky, pružnosti i posílení středu těla.

Klidné pohyby procvičují klouby, aniž by je opotřebovávaly. Rozprouděním energie se v těle obnovuje samoléčící schopnost. Energie, jejíž proud při čchi-kungu uvolňujeme směřuje v těle tam, kde je nejvíce potřeba. Čchi-kung je velmi účinný i při rekonvalescenci poranění. 

meditace: Gábina Jägerová - masáže, shiatsu, cchi-kung, masáže pro miminka

Jaké sestavy si se mnou můžete zacvičit

 • 8 kusů brokátu: základní sestava pro zlepšení fyzického zdraví.
 • 5 elementů (sestava zaměřená na zpracování emocí, podporu vnitřních orgánů),
 • Harmonizační sestavu: sestava na vyrovnání jin a jang energie, posílení středu
 • 18 pohybů předělu: sestava Taichi-čchikung: nejladnější sestava vyrovnávající polarity energií, probouzející a ukotvující záměr člověka
 • Cvičení pro harmonizaci cyklu ženy – výběr cvičení pro podporu jednotlivých fází cyklu ženy

Sestavy cvičím v rámci školy Živý Čchi-kung Michaely Sklářové. Na individuálních lekcích můžeme sestavit cviky vhodné přímo pro vás.

Gábina Jägerová - masáže, shiatsu, cchi-kung, masáže pro miminka

Odkud Čchi-kung pochází

Umění Čchi-kung se předávalo z mistra na žáka po několik tisíc let. O cvičení se zmiňovaly léčbné knihy za doby Žlutého císaře Chuang-ťi v 2 až 3. tisíciletí před naším letopočtem. Byly nalezeny také vykopávky nefritových sloupů s vytesanými texty:

Když se zhluboka nadechneš, rozmnožíš svou čchi. Když dokážeš k sobě přitáhnout čchi a po libosti ji vést svým tělem, budeš klidný a silný. Při výdechu stoupá vzhůru až na vrchol. Pak se setkáš s tajemstvím nebes i země. Když cvičíš podle těchto pravidel, budeš dlouho žít.“

Čchi-kung byl v raných dobách oblíben jako prostředek dosažení nejen zdraví, ale především dlouhověkosti. Byl praktikován jako základní metoda rozvíjení dechu a cvičení těla v mnoha taoistických ale také budhistických klášterech. Z jeho základů vzešly i školy sebeobrany kung-fu, tchai-cchi, taekwondo. Metody byly v průběhu let obohacovány o další praktiky. Známý lékař Hua Tuo sepsal svá pozorování ze sledování pohybů zvířat (tygr, jelen, medvěd, opice, pták), když zjistil, že imitace těchto pohybů mohou člověku přinést zdraví. V důsledku politického neklidu ve 20. století byl čchikung do značné míry potlačen, zapomenut nebo zakázán.  Ale ke konci 70. let se hnutí čchikung opět probudilo k životu a dnes jej v Číně cvičí každodenně desítky milionů lidí.