Tradiční čínské cvičení Čchi-kung pro zdraví a dlouhověkost
POSLEDNÍ MÍSTO: Čhi-kung pro zdravé tělo a emoce
čtvrtky 17:00-18:30 16.2.2023 - 22.6.2023 (kurz, přidejte se do 31.3.)
se sestavou 5 elementů pro emoce, protahování meridiánů, a základy Tradiční čínské medicíny
- Uvolníme klouby jemným pohybem, rozproudíme energii automasáží a zvýšíme citlivost k procesům a energii v těle, budeme se věnovat rozcvičce pro harmonizaci energetických drah v těle, sestavě, která harmonizuje emoce a vnitřní orgány. Budeme cvičit i cviky z harmonizační sestavy a 8 kusů brokátu. Lekci zakončíme meditační/relaxační technikou.
- Jednotlivé vstupy možné pouze do konce března za 350Kč, pak kurz pro veřejnost uzavíráme, abychom mohli prohlubovat cvičení.
- AKCE! Cena kurzu 4960 Kč/ 16 lekcí (310Kč/90min)
- Kde: centrum Loreto, Praha – Libeň, Štorchova 1555/5 (zast. Libeňský most: tram z Palmovky (metro B) 1 min, tram z Vltavská (metro C) 7 min)
- 3 hlášené náhrady je možné uplatnit jako slevu na masáž/shiatsu/indiv. cvičení, bude přístup k několika online cvičení, nahradit v „Ranním čchi-kungu“
od 14.2.Ranní čchi-kung
DO 6.2. VÝHODNĚ!: úterky 8:45-9:45 14.2.-28.2.2023
s automasáží, kloubovou rozcvičkou, cviky pro aktivaci a harmonizaci těla, mysli a emocí
- Výhodně: 7 lekcí za 1680 Kč (240Kč/lekce), Přihlašte se do 6.2. Otevřené lekce jen po předchozí rezervaci: 280Kč/lekce. (pro účastníky čtvrtečního kurzu 150Kč/lekce)
- Kde: centrum Loreto, Praha – Libeň, Štorchova 1555/5 (zast. Libeňský most: tram z Palmovky (metro B) 1 min, tram z Vltavská (metro C) 7 min)
- Možné náhrady

Tradiční čínské cvičení pro zdraví a dlouhověkost
Čchi-kung v překladu znamená umění kultivace energie čchi, která proudí našim tělem. Spojuje cvičení s meditací s dechovými technikami, které doplňují v těle hladinu energie a zprůchodňují její cesty. Tím pomáhá k sebeléčení, pěstování dlouhověkosti a vnitřní krásy.
V tradiční čínské medicíně platí:
„Člověk při dostatku čchi září zdravím, při nedostatku čchi vyzařuje trápení, smutek a negativitu. Když už nemá k dispozici žádnou čchi, životní energii, umírá.“

Jak Čhi-kung vypadá
„Tělo plyne v jemném rytmu..nahoru dolů, vlevo, vpravo, dovnitř, ven.“
Čchi-kung je tvořen jemnými, plynulými a přesnými pohyby. Ty jsou podporované dechem, tělesným uvolněním, představivostí a meditací. Pohyby jsou oblé a jemné, jako by se cvičící pohyboval ve vodě. Součástí Čchi-kungu jsou i jednoduché protahovací cviky. Tyto, na první pohled jednoduché cviky v sobě skrývají mnohem více než je na první pohled vidět. Pod těmito pohyby se skrývá hlubinná práce s vnitřní silou i celkovou energií našeho těla.
Co Čchi-kung přináší
Čchi-kung je holistický systém a působí na tělo i duši. Vyrovnává naši psychiku, působí proti stresu, únavě, zlepšuje spánek, harmonizuje. Dokáže nás zbavit bolestí jednotlivých částí těla, přispívá ke zlepšení motoriky, pružnosti i posílení středu těla.
Klidné pohyby procvičují klouby, aniž by je opotřebovávaly. Rozprouděním energie se v těle obnovuje samoléčící schopnost. Energie, jejíž proud při čchi-kungu uvolňujeme směřuje v těle tam, kde je nejvíce potřeba. Čchi-kung je velmi účinný i při rekonvalescenci poranění.

Jaké sestavy si se mnou můžete zacvičit
- 8 kusů brokátu: základní sestava pro zlepšení fyzického zdraví.
- 5 elementů (sestava zaměřená na zpracování emocí, podporu vnitřních orgánů),
- Harmonizační sestavu: sestava na vyrovnání jin a jang energie, posílení středu
- 18 pohybů předělu: sestava Taichi-čchikung: nejladnější sestava vyrovnávající polarity energií, probouzející a ukotvující záměr člověka
- Cvičení pro harmonizaci cyklu ženy – výběr cvičení pro podporu jednotlivých fází cyklu ženy
Sestavy cvičím v rámci školy Živý Čchi-kung Michaely Sklářové. Na individuálních lekcích můžeme sestavit cviky vhodné přímo pro vás.

Odkud Čchi-kung pochází
Umění Čchi-kung se předávalo z mistra na žáka po několik tisíc let. O cvičení se zmiňovaly léčbné knihy za doby Žlutého císaře Chuang-ťi v 2 až 3. tisíciletí před naším letopočtem. Byly nalezeny také vykopávky nefritových sloupů s vytesanými texty:
“Když se zhluboka nadechneš, rozmnožíš svou čchi. Když dokážeš k sobě přitáhnout čchi a po libosti ji vést svým tělem, budeš klidný a silný. Při výdechu stoupá vzhůru až na vrchol. Pak se setkáš s tajemstvím nebes i země. Když cvičíš podle těchto pravidel, budeš dlouho žít.“
Čchi-kung byl v raných dobách oblíben jako prostředek dosažení nejen zdraví, ale především dlouhověkosti. Byl praktikován jako základní metoda rozvíjení dechu a cvičení těla v mnoha taoistických ale také budhistických klášterech. Z jeho základů vzešly i školy sebeobrany kung-fu, tchai-cchi, taekwondo. Metody byly v průběhu let obohacovány o další praktiky. Známý lékař Hua Tuo sepsal svá pozorování ze sledování pohybů zvířat (tygr, jelen, medvěd, opice, pták), když zjistil, že imitace těchto pohybů mohou člověku přinést zdraví. V důsledku politického neklidu ve 20. století byl čchikung do značné míry potlačen, zapomenut nebo zakázán. Ale ke konci 70. let se hnutí čchikung opět probudilo k životu a dnes jej v Číně cvičí každodenně desítky milionů lidí.